Światłowody to prawdziwa rewolucja w sferze prędkości transmisji danych. Najlepsze z nich zapewniają przepustowość łącza na poziomie nawet 3 TB/s. Nie dziwi więc, że tak chętnie korzystają z nich zarówno użytkownicy indywidualni, jak i przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, że poszczególne światłowody różnią się od siebie.

Różne klasyfikacje światłowodów

Prędkość przesyłania sygnału, czy też maksymalna odległość przesyłania sygnału to dwa kluczowe parametry każdego światłowodu. Nie można jednak zapominać, że mogą być one bardzo zróżnicowane wśród poszczególnych kategorii światłowodów.

Wszystkie dostępne modele można podzielić ze względu na materiał wykonania, sposób zachodzenia zmian współczynnika załamania, czy też ze względu na budowę.

W przypadku materiałów wykonania wyróżnia się kable półprzewodnikowe, szklane oraz plastikowe. W przypadku współczynnika zmian wyróżnić można modele gradientowe oraz skokowe. Z kolei pod względem budowy wyróżnia się przede wszystkim światłowody paskowe, warstwowe oraz włókniste. Nie zmienia to faktu, że najpopularniejszym rozwiązaniem jest dzielenie światłowodów ze względu na ich budowę modową. Pod tym względem wyróżnić można kable:

  • jednomodowe,
  • wielomodowe.

Kable jednomodowe i wielomodowe

W przypadku kabli jednomodowych ma się do czynienia z okablowaniem o małej średni rdzenia wahającej się od 8 do 10 mikrometrów. Ten rodzaj światłowodów jest przede wszystkim wykorzystywany do przesyłania danych na duże odległości. Pozwalają one na skuteczny transfer sygnału na odcinkach oddalonych od siebie nawet o 100 lub 120 km!. Dzieje się tak, ponieważ fala świetlna transmitowana przez okablowanie przemieszcza się równolegle do osi światłowodu. Pozwala to fali na przedostanie się przez kabel w jednym modzie. Jak to wygląda w przypadku światłowodów wielomodowych?

Światłowody wielomodowe są przeznaczone przede wszystkim do sieci lokalnych. Pozwalają na przesyłanie sygnału na odległość wyłącznie do 2 km. Wynika to bezpośrednio ze sposobu transmisji fali światła w kablu. W tym przypadku fala ma możliwość przemieszczania się, wykorzystując więcej niż jedną drogę tzn. więcej niż jeden mod. W praktyce oznacza to, że szybkość, z jaką przemieszcza się fala, może być odmienna w poszczególnych modach. Prowadzi to do zakłóceń w sygnale i skutkuje nie tylko ograniczeniami w odległości, na jaką może być wysyłany sygnał, ale także zmniejszeniem jego prędkości.

Podział kabli ze względu na miejsce montażu

Warto też wyróżnić podział światłowodów, ze względu na miejsce montażu. W tym wypadku okablowanie dzieli się na przewody zewnątrzbudynkowe, wewnątrzbudynkowe oraz na kable uniwersalne.

Światłowody zewnątrzbudynkowe są w pełni odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz środowiskowe. Wynika to m.in. z ich budowy opartej o włókna szklane, zabezpieczone żelem. Z kolei cechą charakterystyczną okablowania wewnątrzbudyniowego jest warstwa chroniąca przewód przed zapaleniem oraz niewydzielanie szkodliwych substancji w wyniku wysokiej temperatury. Co ciekawe światłowody uniwersalne łączą odporność na warunki zewnętrzne oraz na wysokie temperatury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj