Nawet pandemia nie przeszkodziła targom rolniczym w 2020 roku. Było ich mniej, ale cieszyły się naprawdę dużą popularnością. Co przyciąga nas do tego typu eventów? Kogo możemy spotkać na targach? Słowem, co warto wiedzieć o tragach rolniczych w Polsce?

Targi rolnicze – popandemiczna rzeczywistość

Niewiele czasu minęło od lekkiego poluzowania obostrzeń covidowych do momentu organizacji pierwszych targów w Polsce. To zrozumiałe, bo nic nie zastąpi spotkań twarzą w twarz i możliwości rzeczywistego spaceru po budynkach hal. Nie mniej jednak, w całym kraju odbywały się targi w wersji internetowej – jednym przypadły do gustu, inni skorzystali z nich pierwszy i ostatni raz.

Ciężko jest jednak wyobrazić sobie targi rolnicze online. Dokładnie z tego powodu w 2020 roku, kilka tygodni po decyzji ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, odbyły się pierwsze po przerwie targi rolnicze. Nie obyło się bez reżimu sanitarnego (ograniczona liczba wejść, maseczki i dezynfekcja), ale generalnie wszyscy skorzystali na stacjonarnych targach. Nie inaczej jest w tym roku. Tego typu targi odbywają się w całej Polsce, choć są ośrodki, które wręcz specjalizują się w tej dziedzinie.

Jak wyglądają targi rolnicze w Polsce?

Targi rolnicze gromadzą w jednym miejscu wystawców nie tylko z okolic, ale także z całego kraju. Hale targowe i ich otoczenie zwykle są duże, aby pomieścić wystawców i to, co ze sobą przywożą, a więc średni sprzęt, jak brony czy kosiarki, ale także ciągniki, przyczepy czy siewniki. Na targach zwykle zobaczymy także:

  • kombajny;
  • prasy;
  • owijaki;
  • agregaty;
  • sadzarki.

Targi to nie tylko sprzęt, ale także dystrybutorzy i serwisanci, którzy podpowiadają i doprecyzowują ofertę idealną dla nas. Niektóre targi gromadzą także producentów i sprzedawców środków ochrony roślin, nawozów czy pasz.

Każde targi rolnicze to także garść wiedzy. Organizatorzy często zapraszają na warsztaty omawiające tematykę startupów czy nowinek technologicznych w przemyśle rolniczym. Biorą też pod uwagę, że większość z nas to wzrokowcy, a więc wzorem na przykład targów ślubnych organizują oni pokazy. Jakie? Często są to pokazy związane z nowymi udogodnieniami technologicznymi w rolnictwie, ale także pokazy różnych form mycia sprzętu rolniczego.

Targi łączą

W ostatnich latach targi rolnicze stały się wręcz międzynarodowe. To prawdopodobnie jedyna taka okazja, aby w jednym miejscu spotkali się rolnicy z całej Europy, producenci sprzętów rolniczych i sprzedawcy pasz dla zwierząt. Jeszcze w tym roku odbędą się duże targi w Kielcach (przełożone z marca na październik bieżącego roku). Wiele innych targów również zostało przełożonych ze względu na pandemię Covid-19, a w większości wypadków ich organizacja planowana jest ponownie na jesień 2021.

Każde targi rolnicze to kilkuset wystawców i często kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających. Z roku na rok popularność tych spotkań rośnie, a wraz z nią częstotliwość pojawiania się targów w różnych częściach Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj