Obecnie mało kto wyobraża sobie życie bez internetu. W kilka chwil możemy skontaktować się ze znajomymi, przeczytać najświeższe wiadomości czy posłuchać ulubionej muzyki. Internet daje ogromne możliwości nie tylko nam, ale również wszelkiego rodzaju oszustom, którzy stosują coraz to nowe sposoby na wykradanie wrażliwych danych. Oto kilka porad, które pomogą zadbać nam o bezpieczeństwo w internecie.

Na jakie zagrożenia możemy natknąć się w internecie?

Zdecydowanie najczęściej możemy paść ofiarą phishingu, czyli wykradnięcia wrażliwych danych takich jak loginy i hasła, numer pesel, czy numery kart kredytowych. Oszuści najczęściej podszywają się pod znane firmy i instytucje, wysyłając fałszywe maile i wiadomości SMS.

Należy jednak pamiętać, że nie jest to jedyna forma oszustwa. Pomimo upływu czasu, wirusy nadal cieszą się dużą popularnością. Do tego, coraz częściej można spotkać oszustów na portalach społecznościowych. Na próbę oszustwa możemy natrafić wszędzie – należy jednak zachować zdrowy rozsądek i nie popadać w paranoje.

Jak skutecznie chronić się przed wirusami?

Szkodliwych oprogramowań i aplikacji przybywa z roku na rok. Wirusy mogą nie tylko wykradać nasze dane, ale także wykorzystywać nasz komputer do kopania kryptowalut czy ataków hakerskich. Jak więc możemy się przed tym ustrzec?

Bardzo ważne jest, aby być ostrożnym podczas korzystania z internetu. Jeśli jakaś strona internetowa wygląda podejrzanie, natychmiast ją zamknijmy. Nie należy również pobierać plików z niepewnych źródeł. Jednak najważniejszym aspektem jest posiadanie dobrego antywirusa, który uchroni nas przed większością szkodliwych oprogramowań. Oto kilka programów antywirusowych, z których warto korzystać:

Jeśli chcemy więcej dowiedzieć się na temat poszczególnych programów, warto znaleźć w sieci ranking antywirusów, który pomoże nam dokonać odpowiedniego wyboru.

Bezpieczna bankowość

Korzystanie z konta bankowego na telefonie lub komputerze jest niezwykle wygodne. Jednym kliknięciem możemy opłacić rachunki czy dokonać płatności za zakupy. Rosnąca popularność internetowej bankowości sprawiła, że złodzieje wymyślają coraz to nowe sztuczki, aby wyłudzić dane do logowania. O czym warto pamiętać, aby nie paść ofiarą oszustwa?

  • Fałszywe wiadomości – bank nigdy nie wysyła wiadomości do swoich klientów z prośbą o podanie danych do logowania. Jeśli dostaniemy maila bądź SMS-a z takim żądaniem, należy jak najszybciej zgłosić do swojego oddziału bankowego.
  • Adres WWW – za każdym razem, kiedy logujemy się na swoje konto bankowe, sprawdźmy dokładnie adres strony. Oszuści często korzystają z domen o nazwie bardzo podobnej do banku, próbując tym samym uzyskać dane do naszego konta.
  • Regularna zmiana hasła – jest to ważny krok, aby zminimalizować ewentualne włamanie na konto. Warto zmieniać swoje hasło raz na 2 miesiące, pamiętając przy tym o kombinacjach małych i wielkich liter oraz cyfr.

Bezpieczeństwo dzieci w internecie

Bezpieczeństwo swojego dziecka w sieci to ważna rzecz dla każdego rodzica. O ile dorośli wiedzą, że do pewnych rzeczy trzeba podchodzić ostrożnie, o tyle dzieci są łatwowierne, i mogą paść ofiarą manipulacji czy oszustwa. Co więc warto zrobić, aby uchronić dziecko przed potencjalnym zagrożeniem w sieci?

  • Rozmowa – przede wszystkim należy porozmawiać z dzieckiem i wytłumaczyć mu, na co należy uważać podczas przeglądania internetu. Warto też ustalić z dzieckiem warunki korzystania z internetu oraz po jakich stronach może się poruszać.
  • Kontrola rodzicielska – w internecie znajdziemy programy, które będą śledzić poczynania naszego dziecka w internecie. Dzięki temu będziemy mogli przejrzeć, z jakich stron ono korzysta oraz w razie potrzeby zainterweniować, kiedy zobaczymy coś niepokojącego.
  • Portale społecznościowe – jeśli nasze dziecko posiada konta na portalach społecznościowych, warto obserwować jego aktywność – co udostępnia, do jakich grup należy.

Więcej na temat niebezpieczeństw czekających na dzieci w internecie przeczytasz w tym artykule.

Bezpieczeństwo danych osobowych

Aby nasze dane osobowe były bezpieczne, warto dokładnie prześledzić miejsca, w których je podajemy. Często nawet nieświadomie udostępniamy cząstkowe informacje o sobie w mediach społecznościowych. Warto więc zwracać uwagę na to, co publikujemy w internecie, aby nie dostarczać wrażliwych danych potencjalnym oszustom.

Kwestią wartą uwagi są też darmowe aplikacje zdrowotne, które mierzą nasze parametry oraz aktywność fizyczną w ciągu dnia. Udostępniamy tam najczęściej swoją lokalizację, informacje o pulsie, przebytych chorobach, czy jakości naszego snu. Na pierwszy rzut oka te informacje nie wydają się być istotne dla innych osób, jednak po dłuższym zastanowieniu można dojść do wniosku, że udostępniamy tam dokładny przebieg naszego dnia. W przypadku wycieku takich danych mogą one trafić w ręce cyberprzestępców, którzy będą próbować je wykorzystać (dowiedz się więcej na ten temat). Z tego względu warto korzystać tylko ze sprawdzonych aplikacji, które posiadają odpowiednie zabezpieczenia.

Przede wszystkim zdrowy rozsądek

Pomimo że oszustwa w internecie to chleb powszedni, nie należy ciągle zamartwiać się tym problemem. Miejmy jednak z tyłu głowy informację, że takie zjawisko istnieje, i w razie jakichkolwiek wątpliwości konsultujmy je z naszymi znajomymi, bądź ze specjalnymi organami do tego przeznaczonymi.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Omegasoft.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj