Wszyscy mówią o inteligentnym domu, ale co to Smart Home znaczy? Zdecydowanie to nie tylko lodówka sama zamawiająca produkty.

Smart Home- sterowanie domem za pomocą smartfona

Co to właściwie jest Smart Home? Smart Home to dom wyposażony w różnego rodzaju urządzenia, takie jak czujniki, kamery czy silniczki, sterowane zdalnie za pomocą aplikacji. Niezależnie od tego, czy są to inteligentne rozwiązania do oświetlenia, otwieranie drzwi i okien czy ogrzewania, aplikacje dzielą się na trzy obszary:

-komfort

-oszczędność energii

-bezpieczeństwo

Wiele domów czy mieszkań już wyposażonych jest w czujniki dymu czy ściemniacze, nowością jest to, że urządzenia te funkcjonują w sieci. To znaczy, że na przykład pralka poprzez sieć domową wysyła na telefon komórkowy informację o właśnie zakończonym praniu lub awarii. Producenci starają się, by konfiguracja systemu sterowania domem i poszczególnych urządzeń była bardzo łatwa dla każdego użytkownika. Wymagane jest jednak posiadanie smartfona lub tabletu z aktualnym oprogramowaniem, bo domem zarządza się najczęściej z poziomu aplikacji. Domem można sterować nawet głosowo dzięki asystentowi Google Nest lub Home Kit. Zatem co to jest Smart Home? To dom, z którym można porozmawiać.

Smart Home dba o komfort

Smart Home dba o komfort- można indywidualnie sterować oświetleniem, temperaturą, ustawiać własne sekwencje czasowe (na przykład markiza chowa się po zachodzie słońca, drzwi wejściowe otwierają się automatycznie), a wszystko to z wygodnego fotela, z telefonem w ręku.

Oszczędność energii w inteligentnym domu

Oprócz wygody to właśnie oszczędzanie energii jest priorytetem Smart Home. Przez aplikację nie tylko można sprawdzić aktualne zużycie energii, ale także jej produkcję w panelach fotowoltaicznych, o ile dom je posiada. Wyłączenie niepotrzebnych urządzeń to jeden ruch palcem na ekranie. Również ogrzewaniem da się sterować, a w przypadku zamontowania silniczków otwierać i zamykać okna czy regulować termostat.

Bezpieczeństwo

Smart Home umożliwia monitorowanie domu za pomocą kamer albo odłączyć zapomniane żelazko. Użytkownik dostanie także informację o zalaniu i będzie mógł zdalnie odłączyć wodę.

Koszty

Jeszcze kilka lat temu skomplikowane systemy i okablowanie generowały ogromne koszty. Teraz każdy może uczynić swój dom mądrzejszym. Po zamontowaniu pierwszych, najprostszych udogodnień, sterowanych darmową aplikacją system można łatwo rozbudowywać. Ważne, by poszczególne urządzenia były ze sobą kompatybilne i działały w obrębie jednego ekosystemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj