Wielu użytkowników komputerów co jakiś czas zmaga się z różnego rodzaju problemami związanymi z posiadanym sprzętem. Z czasem zauważalny jest spadek wydajności czy zawieszanie się. Jednym z najbardziej irytujących zjawisk jest samoczynne włączanie się urządzenia o różnych porach dnia i nocy. Dochodzi do niego po wcześniejszym wyłączeniu sprzętu przez użytkownika. Co oznacza ten problem i kiedy jedynym rozwiązaniem okaże się naprawa komputerów?

Samodzielna diagnoza problemu

Nawet osoby, które nie do końca znają się na sprzęcie komputerowym chcą spróbować swoich sił w samodzielnej diagnozie. Samoczynne włączanie się urządzenia może mieć różne przyczyny. Na początek warto sprawdzić czy nie wynika ono z zaplanowanego harmonogramu zadań, najczęściej związanego z aktualizacjami systemu. Te odbywają się bardzo często w nocy, stąd też rano po przebudzeniu komputer będzie włączony. Urządzenia oparte o Windows wysyłają również dane do siedziby firmy Microsoft, informując o stanie systemu. Tego typu zadania też mogą powodować samoczynne włączanie się. Warto zaznaczyć, że zdecydowana większość z nich jest zupełnie niepotrzebna i można je na stałe wyłączyć. W jaki sposób sprawdzić harmonogram?

  • Aby uruchomić harmonogram zadań, należy wejść w panel sterowania, następnie system i zabezpieczenia, następnie narzędzia administracyjne. Wchodzimy w zakładkę aktywne zadania. W ten sposób jesteśmy w stanie dowiedzieć się nie tylko tego kiedy odbędzie się kolejne uruchomienie, ale również co stanowi wyzwalacz i z jakimi zadaniami mamy w ogóle do czynienia.
  • Planowane zadania możemy wyłączyć lub usunąć na stałe. W tym celu klikamy dwukrotnie na wybrane zadanie, aby otrzymać listę wyzwalaczy. Prawym przyciskiem myszy klikamy na każde z nich, wybierając opcję właściwości. Pojawi się nowe okno, przechodzimy do zakładki wyzwalacze, zaznaczamy jeden z nich, następnie klikamy na edytuj i odznaczamy opcję włączono, zatwierdzając przyciskiem ok. Ewentualnie klikamy na usuń.

Po wykonaniu wyżej opisanych czynności, komputer nie powinien włączać się samoczynnie.

Kiedy potrzebna będzie naprawa komputerów?

Innym sposobem może być aktualizacja BIOS-u. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby przeprowadzić ją samodzielnie, można skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się m.in. w takich usługach jak naprawa komputerów. Czasem przyczyną samoczynnego włączania się może być zaznaczona opcja w BIOS-ie (np. Wake up on LAN). Inne zaznaczone opcje, które mogą powodować tego typu zjawiska to włączone uruchamianie dowolnym klawiszem klawiatury lub myszy lub opcja ponownego uruchomienia komputera po zaniku zasilania. Tak czy inaczej, jeśli oddamy komputer do specjalisty, problem z pewnością uda się rozwiązać.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy AZ Serwis z Poznania.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj