Drukarki, choć niezbędne, nie zawsze są niezawodne. Usterki się trafiają każdej maszynie, a już zwłaszcza takiej, która jest wykorzystywana dość często i intensywnie. Dlatego drukarki są mocno narażone na błędy techniczne podczas pracy. W niektórych przypadkach wymagany jest profesjonalny serwis. Warto więc chociaż nauczyć się wstępnej diagnozy, aby zaoszczędzić czas zarówno sobie, jak i serwisantom. Bo często się zdarza tak, że samemu możemy coś zaradzić! Poznaj najczęstsze usterki drukarek poniżej.

Nie zawsze naprawa drukarek przez profesjonalną firmę jest konieczna – czasami, a nawet często, da się to zrobić samemu. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać problemu.

Kiedy drukarka nie drukuje

Można śmiało stwierdzić, że najczęstszą awarią drukarki to ta, kiedy nie wykonuje swojego głównego zdania. Powodów, dlaczego drukarka nie drukuje może być wiele. Warto więc zacząć od najprostszego, czyli od papieru – czy na pewno jest w drukarce, i czy jest prawidłowo włożony (czy nie są np. rozgniecione kartki). Należy również sprawdzić, czy jest na pewno dobrze podłączona – warto przejrzeć wszystkie kable i ich stan techniczny, a także sterowniki w komputerze, czy są prawidłowo zainstalowane. To samo dotyczy tonerów – czy nie jest uszkodzony lub czy ma odklejone wszystkie taśmy zabezpieczające.

Mniej oczywistą przyczyną może być zabrudzone wnętrze drukarki. Czasami można to bagatelizować, gdyż charakterystyczny proszek może wystąpić w wyniku ściągania folii zabezpieczających z tonera, czy podczas wymiany tonera ze starego na nowy – a wtedy do usterki zwykle nie dochodzi. Gdy jednak zauważyliśmy, że przydałoby się drukarce małe sprzątanie w jej wnętrzu, warto to zrobić. Kto wie, może to tak naprawdę zepsuta kaseta drukująca?

Kiedy drukarka nie drukuje prawidłowo

Zdarza się tak, że nawet jeśli drukarka działa, to jednak drukuje nie tak, jak byśmy chcieli. Przy wymianie kasety trzeba dokładnie sprawdzić czy wszystkie elementy zabezpieczające zostały zdjęte, ponieważ może wtedy dojść do takich sytuacji. Częściej jednak powodem są błędne ustawienia drukarki.

Kiedy drukarka działa głośno

Są sytuacje, kiedy drukarka zaczyna wydawać dziwne, nieregularne dźwięki, a nawet piszczeć. Jeśli do tej pory tego nie robiła, to na pewno coś się stało. Najczęściej powodem może być wadliwy toner. Źle osadzenie tonera może sprawiać, że zaczyna się ocierać o inne elementy drukarki. Nie można tego ignorować, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na całościową pracę maszyny, wywołując usterkę absolutną. Słysząc niecodzienne dźwięki należy natychmiast przerwać drukowanie i sprawdzić ustawienie tonera. Inną przyczyną może być też zabrudzone wnętrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj