Microsoft to firma, której oprogramowanie znajdziemy w każdym nowoczesnym gospodarstwie domowym. Najpopularniejszy na świecie Windows to system operacyjny, o którym usłyszymy nie tylko w kręgach komputerowych entuzjastów. Jest on bardzo przystępny z punktu widzenia niedzielnego użytkownika, jak i zaangażowanego specjalisty. Poznaj wymagania, dostępne wersje, a także ceny poszczególnych z nich.

Jakie wersje systemu Windows wybierać?

System operacyjny Windows jest produkowany w nowej wersji co kilka lat. Najnowsza edycja to Windows 10. Najpopularniejsze są wersje do użytku domowego – Home, profesjonalnego – Professional oraz korporacyjnego – Enterprise. Wcześniejsze wersje nie są zalecane, dlatego że nie uzyskują oficjalnego wsparcia producenta. Zarówno pirackie, jak i starsze wersje np. Windows 7 są podatne na ataki, zawirusowanie przez brak łatek w postaci aktualizacji.

Jeśli posiadamy serwer i chcemy zainstalować na nim system od Microsoftu to warto wypróbować Windows Server. Istnieje też system na urządzenia mobilne – Windows 10 mobile – również w edycji enterprise.

Wymagania sprzętowe systemu windows 10 – oficjalnej, legalnej dystrybucji

Wymagania sprzętowe systemu Windows 10 nie są wysokie. Aby optymalnie z niego korzystać będziemy potrzebowali komputera o konfiguracji podzespołów takiej jak poniżej, lub lepszej.

  • Procesor: co najmniej 1 rdzeń o taktowaniu 1.0 ghz.
  • Pamięć operacyjna: minimum 1 gb.
  • Pamięć masowa: minimum 16 gb wolnej przestrzeni na dysku.

Trzeba pamiętać, że są to minimalne wymagania. Uruchomienie aplikacji korzystających z większej liczby zasobów będzie wymagać znaczącej mocy obliczeniowej. Optymalnie powinniśmy wyposażyć się w dysk SSD oraz procesor o wyższym taktowaniu rdzenia.

Cena za poszczególne wersje systemu Windows

System Windows sprzedawany jest w edycji cyfrowej (OEM) na jedno stanowisko bądź na płycie (BOX) na wiele stanowisk. Za tą drugą będziemy musieli zapłacić około 200 – 300 zł więcej.

W edycji OEM za Windowsa 10 64 bit zapłacimy (w przybliżeniu):

  • Windows 10 home – 500 zł,
  • Windows 10 professional – 650 zł,
  • Windows 10 enterprise – 800 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj