Decydując się na zakup aparatu fotograficznego, należy przede wszystkim zastanowić się nad własnymi potrzebami. Odpowiedzieć trzeba sobie, do czego sprzęt ma służyć, jakiej jakości oczekujemy, czy zamierzamy rozwijać się w sztuce fotografii oraz jakim budżetem dysponujemy. Oferta produktów dostępnych na rynku jest w tym zakresie naprawdę szeroka, dlatego warto dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty.

Popularny kompakt dobrym rozwiązaniem dla większości użytkowników

Wśród aparatów cyfrowych spotkać możemy lustrzanki, bezlusterkowce czy kompakty. Ostatnie z wymienionych sprostają wymaganiom wielu użytkowników. Aparaty kompaktowe są bowiem tańsze od większości swoich bardziej zaawansowanych konkurentów i jednocześnie stanowią doskonały wybór na początek przygody z fotografią.

Kompakty są dość proste w obsłudze. Posiadają intuicyjne menu oraz wiele trybów fotografowania bez konieczności samodzielnego ustawiania parametrów, co amatorom ułatwi korzystanie ze sprzętu. Sprawdzą się idealnie przy sporadycznym wykonywaniu zdjęć: podczas wakacji, rodzinnych uroczystości czy spotkań ze znajomymi. Jest to sprzęt dla użytkowników, którzy nie chcą dziedziny fotografii bardziej zgłębić. Ponadto, aparaty kompaktowe są lekkie, dobrze leżą w dłoni, a dzięki swoim gabarytom razem z ochronnym etui nie będą zabierać dużo miejsca w plecaku lub torebce. Ich ceny zaczynają się w przedziale 300-400 zł, zaś najbardziej zaawansowane modele kosztować mogą trzy, cztery razy więcej.

Lustrzanka wyborem wśród pasjonatów

Użytkownicy, dla których fotografia stała się pasją, najczęściej wybierają lustrzanki cyfrowe. Jest to sprzęt dla bardziej zaawansowanych entuzjastów tej dziedziny, którzy chcą rozwijać się w tym kierunku. Najtańsze lustrzanki kosztują w granicach 2000 zł, ale nawet te modele z niższej półki cenowej pozwalają poznać inny smak robienia zdjęć. Sprzęty te posiadają różne tryby fotografowania od automatycznych do manualnych, w przypadku których użytkownik sam dobiera parametry. Przysłona, czas naświetlania oraz czułość ISO, czyli tzw. trójkąt ekspozycji, to pojęcia, z którymi każdy właściciel lustrzanki powinien się zapoznać, by móc później swobodnie tymi parametrami operować.

Lustrzani cyfrowe zapewniają dobrą jakość zdjęć. Są jednak bardziej złożone w obsłudze niż kompakty a także większe, ale jednocześnie dają znacznie szersze możliwości, oferując wymienne obiektywy.

Bezlusterkowiec jako kompromis?

Kompromisem między kompaktami a lustrzankami mogą być aparaty bezlusterkowe. Podobnie jak lustrzanki posiadają wymienne obiektywy, choć wybór optyki w przypadku bezlusterkowców jest dużo mniejszy. Oferują za to matryce większe niż w aparatach kompaktowych, a wiele modeli mieści się w przedziale cenowym 1500-2500 zł. Bezlusterkowce nie mają wizjera optycznego tak jak lustrzanki, ale są lżejsze i bardziej poręczne. Jakość zdjęć otrzymanych przy użyciu tego typu aparatu jest jednak na zadowalającym poziomie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj